8. Dwie osady z kilkunastoma ludźmi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKażda ludzka osada nad Padauiri jest niezwykła: od wewnątrz wyjątkowi ludzie, niesamowite opowieści, niezapomniane spojrzenia mieszkańców. Jednak z zewnątrz całe to bogactwo jest zasłonięte kurtyną niepozornej codzienności….

OLYMPUS DIGITAL CAMERAAcucuaia: miejsce, gdzie ludzie żyją szczęśliwi ludzie. Nie, słaby nagłówek. Przecież tam nad Padauiri generalnie wszyscy są szczęśliwi. To może: Acucuaia – osada kilkunastu ludzi…. Tak, tam rzeczywiście było tylko kilkunastu członków rodu Baré.

OLYMPUS DIGITAL CAMERARaz rzucisz psom ciastko i ci potem spokoju nie dają… zresztą nic dziwnego – amazońskie psy są zawsze wychudzone.

OLYMPUS DIGITAL CAMERADomki na palach, synteza tradycyjnego dachu ze strzechy palmowej i dość innowacyjnej w Amazonii technologii, która zwie się… ścianą. Nigdy wcześniej domów nie obudowywano deskami ani niczym innym, aby nie utrudniać cyrkulacji powietrza.

OLYMPUS DIGITAL CAMERATa mała niepozorna włochata palemka to pierwszy obraz kluczowego dla mojej wyprawy surowca/problemu/palmy. Większość rozmów niosących się nad rzeką Padauiri dotyczy właśnie tych roślin. Dlaczego? O tym już niedługo!

OLYMPUS DIGITAL CAMERAWstążeczki… znaczą one tylko jedno. Jeśli gdzieś dyndają pod dachem, to musi być to jakiś ważny budynek w wiosce, miejsce narad, zabaw, spotkań albo kościółek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAWybory gminne. I tak niezależnie od ich wyników nad Padauiri nic się nie zmieni. I dobrze. A plakaty miały wątpliwy wymiar dekoracyjny.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAMłode małżeństwo obrabia ryby z dzisiejszego połowu. Wyrzucają najpierw flaki z pęcherzem pławnym, potem zeskrobują łuski, a na końcu wycinają płetwę tyłkową i nacinają całą rybę w poprzek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAA wszystkie odpadki po odróbce ryb wyrzucają za siebie, gdzie kotłują się piranie. No, ale jak? Przecież ci ludzie stoją w wodzie, gdzie kotłują się piranie!? A czemu nie? Ja pływałem w wodzie, gdzie też kotłowały się piranie. Mówiłem, że będę obalał mity! Piranie są żarłoczne tylko wtedy, gdy znajdują się w kałuży i nie mogą się nigdzie przedostać, bo rzeka wysycha i zamienia się w plażę. Jeśli wsadzisz nogę do kałuży, gdzie te rybcie z braku laku zjadają się nawzajem, to na pewno wyciągniesz kość. Jednak podczas wyprawy mieliśmy tam koniec pory deszczowej, więc mogę śmiało nadać sobie miano ”pływającego z piraniami”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW Acucuai też jest kościółek. Jak zawsze barwnie, błyszcząco i niezrozumiale.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOpuszczamy Wioskę Kilkunastu Ludzi i walimy do Acuacú.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPo drodze napotkaliśmy jakąś opuszczoną szopę. Takie miejsca zawsze rozbudzają wyobraźnię…

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKto tu mieszkał? Kim był? Dlaczego to miejsce zostawił?

OLYMPUS DIGITAL CAMERAAcuacú#kolejnaosada#motylki#miskiwwodzie#palecwgórnymrogu#instagram#chill#praniemuzgu#internety

OLYMPUS DIGITAL CAMERASłoneczny poranek w Acuacú, głowa wioski zapatrzona w ziemię, a reszta rzetelnie zajmuje się ukrywaniem się przed tropikalnym słońcem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAO, kuchnia!

OLYMPUS DIGITAL CAMERACzemu to jest popielate? Popielata chatka na kurzych łapkach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAWstążeczki=kościółek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAA na dole święty w 3D.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERAA za kościółkiem uprawy czegoś dziwnego…

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOgromny piec do prażenia mąki z manioku – farinhii.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPrzedmioty codziennego użytku opalają się w tropikalnym słońcu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERATa kobieta chyba nie wie, że trzyma nogę na skrzynce elektrycznej, pod napięciem…

OLYMPUS DIGITAL CAMERARządowy program edukacyjny, mający na celu zapobieganie pladze malarii…

OLYMPUS DIGITAL CAMERACom proteção, não tem malária” – z zabezpieczeniem nie ma malarii.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJasne…. (cmentarz malaryczny na tyłach wioski).

OLYMPUS DIGITAL CAMERAA więc zostawiamy Acucacú i uciekamy dalej… silnik statku dzielnie popycha statek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAA ja dalej notuję, coby wszytko z bani nie wyleciało…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Potem kolejny żółw zmienił stam skupienia – na zupę : / A teraz w kilku kolejnych ujęciach pokażę Wam przepis na słynny sok z açai.

Açai jest bardzo znane ze względu na właściwości, których mi się nie chce aktualnie sprawdzać, jednak tabletki z owoców tej rośliny sprzedawane są białym człowiekom za ogromne kokosy. Sok jest przepyszny.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKrok 1. Zamocz w rzece mrówki, które cię oblazły po wejściu na czubek palmy i ścięciu açai.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Krok 2. Obierz owoce ze stelaża, na którym rosły.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKrok 3. Zachwyć się tym, co zebrałeś.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKrok 4. Wymłotkuj wszystko.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKrok 5. Oddziel płyn od pozostałych fafołów. I nie rób tego w karnistrze po paliwie, jak ta pani.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANa koniec rozkoszuj się smakiem przenajświętszego, cudownego açai dobrego na wszystko, którego tableteczki dostaniesz za 100 zł w Polsce.

OLYMPUS DIGITAL CAMERATroszkę dalej za tą tropikalną gęstwiną zobaczycie za tydzień Indian Yanomami, przybyszy z maloki Mararí.

Następny odcinek: Ostatnia osada…