WYPRAWY DLA WAS

Zapraszam Cię serdecznie na niepowtarzalne wyprawy z elementami survivalu w gronie miłośników peruwiańskiej puszczy Amazońskiej i wysokich Andów. Trasy jakie przemierzam na samotnych eskapadach, dzielę później też z Wami na wspólnych wyprawach. Poznawanie miejscowej kultury, spływy amazońskimi rzekami, przemierzanie mało znanych zakątków peruwiańskich lasów deszczowych, radzenie sobie tak, jak radzą sobie miejscowi, stawanie się częścią latynoskiego ekosystemu, podziwianie jednych z najpiękniejszych ruin świata… okazuje może to robić każdy! Każdy kto jest ciekawy świata, lubi wyzwania i potrafi wyjść poza strefę komfortu 🙂 Peru – jeden z najpiękniejszych krajów świata… czeka na nas!

Teraz razem z biurem podróży Matimpex, organizujemy kolejną wyprawę do Peru w ramach projektu ” Podróże bez granic!”

Wyprawa do Peru 20 dni

Poniżej filmik z naszej listopadowej wyprawy. Podziękowania dla studioburda.pl
za prześwietną produkcję!

Ostatnie 6 wypraw zakończonych sukcesem! Teraz czas na kolejne akcje 🙂

Zapraszam do kontaktu i odwiedzenia Peru 5-21 listopada 2023 🙂

GALERIE ZDJĘĆ Z WYPRAW:
listopad 2016 link >>, czerwiec 2017 link >>

Cebularios 2019
Ekipa 2018 z Biura Podróży “Dzika Baba”
OLYMPUS DIGITAL CAMERAEkipa czerwiec 2017grupka-super

Listopadowi twardziele 2016

W ramach Polskiej Ekspedycji Amazońskiej i we współpracy z Biurem Podróży “Matimpex” uroczyście zapraszamy na kolejne  wyprawy poznawcze do peruwiańskich Andów i lasów deszczowych. Zawsze odwiedzamy nowe miejsca poszerzając wiedzę na temat amazońskiej puszczy i ich mieszkańców! Witamy w gronie pasjonatów przygody, którzy już niedługo będą przemierzać amazońskie lasy deszczowe, podziwiać zaśnieżone andyjskie szczyty, płynąć z nurtem rzeki Madre de Dios, tropić amazońskie zwierzęta razem z z plemieniem Machiguenga, spać pod usianym gwiazdami niebem i wczuwać się w energię Machu Picchu w kolejce za zgrają 200 turystów 🙂 Przed nami przygody, które przytrafiają się rzadko komu i zapamiętuje się je do końca życia!

Nadchodzące wyprawy:

5-21 listopad 2023 – Peru Andy Amazonia 

(17 dni)    – Aby uzyskać plan naszej wyprawy, proszę o kontakt mailowy.

Sztandarowa wyprawa, piękne przeżycie: wyprawa zawsze w nowe miejsca – z elementami survivalu, z lekkim plecakiem, prosto w zapomniane zakątki Amazonii, które przemierzam podczas swoich samotnych wypraw.
Żyjemy tak jak żyją Indianie: Najpierw spędzamy kilka dni w puszczy, płyniemy amazońskimi rzekami, śpimy na plażach i w puszczy. Odwiedzamy wioski Indiańskie, obserwujemy dziką przyrodę, sami budujemy obozowiska i rozpalamy ogień. Przemieszczamy się potem w Andy, mijamy zaśnieżone szczyty lodowców, poznajemy kulturę górskich Indian Quechua i poprzez Świętą Dolinę Inków dochodzimy do Machu Picchu. Na koniec spędzamy 3 dni nad Oceanem Spokojnym.
szczegółowy program link >>>

Wyprawy organizowane w ramach Stowarzyszenia Czysty Świat i we współpracy z biurem podróży Matimpex. Nie bójcie się słowa “biuro”! Firma Gosi bierze nas pod skrzydła, a przygody będą zwariowane jak zawsze!

W celu dołączenia do grupy i zapoznania się ze szczegółami wyprawy, zapraszam do kontaktu mailowego i telefonicznego. Jestem też na Facebooku i Skype. Mieszkam czasem w Peru czasem w Polsce.

mail: wittemil@gmail.com
facebook https://www.facebook.com/emil.witt.adventures/
skype: Emil Witt
tel. +48 668 210 495

Jak się spakować, co zabrać – znajdziecie w zakładce: kliknij tutaj >> SPRAWY TECHNICZNE AMAZONIA 2017

Poniżej więcej szczegółów o wyprawach:

Podczas wyprawy będzie wszystko: Amazonia – survival w lasach deszczowych, spływ dzikimi krętymi rzekami, podziwianie wysokich, zaśnieżonych, szczytów andyjskich, poznawanie tubylczych plemion Machiguenga i Quechua, wędrówki dawnymi szlakami inkaskimi, zwiedzanie starożytnych ruin, których w Peru jest od zatrzęsienia… A wymieniłem jedynie 30% tego, co tam się będzie działo! Pamiętajcie! Jesteśmy tam zdani na samych siebie! img_7119KONIECZNE jest, abyś był w stanie wędrować cały dzień po różnych zakątkach Andów i Amazonii z plecakiem. Wyprawy wymagają zdrowej i mocnej psychiki.

Pomimo, że kilka punktów wyprawy biegnie szlakiem turystycznym, zawsze podróżować będziemy na dziko, aby jak najgłębiej poznać miejscową kulturę, zżyć się z nią i poczuć jej niepowtarzalność i piękno na własnej skórze oraz tak, aby stać się jej częścią. Będziemy więc jak najwięcej działali z miejscowymi, zaprzyjaźnionymi Indianami i dzięki temu zobaczymy to, co jest zostawione tylko dla tych, którzy podróżują na dziko. Wiele ścieżek podczas tej wyprawy tętni własnym życiem od zarania dziejów, zwłaszcza zakątki amazońskiej puszczy, które odwiedzimy.
img_7587
img_7249To jest ogólny zarys wyprawy, która ma charakter całkowicie partnerski w związku z czym w kilku miejscach będziemy mogli modyfikować plan działania albo wzbogacić go o jakieś elementy, bo jak się często okazuje, na trasie pojawiają się nowe możliwości! Na wyprawie zapewniony jest bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, ale oczywiście wyprawa odbywa się na zasadach partnerskich i każdy leci na własną odpowiedzialność! img_8142

 Daje nam to 20 dni zwariowanej Przygody!

img_5202Ważne informacje + detonatory na stracha:
– Tam nie ma ciągłych wygód! Niepowtarzalna przygoda i spontaniczność nie idą w parze z ciepłą pościelą – raczej ze starym indiańskim hamakiem!
– Do Peru nie potrzeba wiz, ale jak chcecie, to możecie je sobie wyrobić, tylko nie wiem gdzie 🙂
– Ubezpieczcie się.
–  W Polsce na grillu u wujka komarów jest więcej niż w amazońskiej puszczy.
– Do Amazonii zalecane są szczepienia, co nie znaczy, że trzeba je robić. Argumenty za i przeciw są równie mocne. Każdy decyduje sam za siebie – odsyłam do strony z informacjami: link

Zalety dalekiej wyprawy andyjsko-amazońskiej:
– Jeśli jesteś nerwowy, to tam Ci przejdzie, bo inaczej nie wytrzymasz.
– Rodzina będzie Was bardziej kochać po przylocie.
– Jest tam tak gorąco, że nie będziesz miał siły martwić się swoimi zostawionymi interesami.
– Nauczysz się radości życia od największych Mistrzów Chwili Teraźniejszej – Indian.

Co przywieziemy ze sobą: – Doświadczenie i praktyczne umiejętności radzenia sobie z dala od cywilizacji, w największym i najbardziej różnorodnym ekosystemie świata
– Amazonii. – Doświadczenie wędrówki po wysokich Andach, poznanie prawdziwej kultury Indiańskich plemion zarówno górskich, jak i amazońskich.
– Mnóstwo wesołych wspomnień, niezapomnianych chwil, pamięć zapierających dech w piersiach widoków.
– Odpowiedni dystans do pseudoproblemów wymyślonych w zwariowanej cywilizacji.
– Odprężenie psychiczno-duchowe.
– Świetną kondycję.
– Maczetę z puszczańskiego targu:)
– Jeśli będziecie chcieli: Pełen akcji i humoru materiał filmowo zdjęciowy.

Prowadzący: Emil Witt – podróżnik, surwiwalowiec, gość przeróżnych eventów w Polsce, członek Polskiej Ekspedycji Amazońskiej. W międzyczasie sport, tworzenie ekologicznego siedliska, prowadzenie zajęć przeróżnych i kompozycja muzyki. Od 6 lat zajmuje się eksplorowaniem zapomnianych zakątków Amazonii, pisze o tym artykuły, fotografuje i filmuje. A co robi w Polsce? Czasem po górach i lasach wędruje, poza tym odwiedza radia i telewizje, biblioteki, szkoły, domy kultury ze swoimi opowieściami oraz prowadzi stronę emil-witt.com. Co jakiś czas ogłasza, że znika na kilka miesięcy w amazońskiej puszczy…. i tyle go widzieli! Bardzo szczęśliwy człowiek, bo kocha to co robi. _MG_1163 Z Peruwiańczykami dogaduję się jak z braćmi, wiem jak przemieszczać się po Peru tanio i bezpiecznie, wiem jak unikać hec, bo wiele rzeczy już tam przerabiałem. Ze wszystkich rzeczy jakie można robić zawsze kieruję się tam gdzie jest dobra zabawa i do tego też Was zachęcam! Do zobaczenia!

 Taki był program naszej czerwcowej akcji. Jeśli Ci się podoba jakiś jego element  – daj znać! Możemy się tam wybrać!

1 dzień: Przylot do położonej na pustyni stolicy Peru – Limy i od razu transfer do Cusco.
2 dzień: Aklimatyzacja w dawnej, położonej na 3400 m n.p.m. stolicy Inków – Cusco i zwiedzanie miejscowych zabytków: Plaza de Armas, świątynia na wzgórzu położonym nad Cusco – Sacsayhuaman oraz jak nam się będzie chciało – muzea.
3 – 4 dzień: Trekking wzdłuż niesamowitej Świętej Doliny Inków; Zobaczymy niezwykłe miasta i placówki archeologiczne: Pisac, Calca, Urubamba, Chinchero.
4 – 5 dzień: Wejście na Machu Picchu – niezwykłą starożytną twierdzę, która trafiła na listę siedmiu cudów świata oraz na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jest tam cała masa turystów, ale zrobimy dla tego przypadku wyjątek i wciśniemy się tam, żeby zobaczyć te warte odwiedzenia gigantyczne budowle inkaskiego pochodzenia w środku puszczy. Skoro uznali to za cud świata, to niech im będzie.
6 dzień: Podróż krajoznawcza w stronę Cusco; dostaniemy; się do położonych wysoko w górach solanek – Salineras, Moray i zabierzemy stamtąd przepyszną unikatową sól, którą będziemy później solić złowione ryby w lasach deszczowych. Następnie lecimy na noc do Cusco.
7 dzień: Marzyło Ci się kiedyś wejść na lodowiec? Wbijamy się na sięgający ponad 5000 m n.p.m. lodowiec Chicón! Na górze możemy ulepić sobie bałwana ze śniegu! Można też wziąć ze sobą jabłuszko i po zjeździe nakarmić sobą latające tam kondory. Wymagający trekking wart przeżycia! Niesamowicie piękne widoki pośród andyjskiej głuszy…
8 dzień: Rano transport z Cusco do położonej w Amazonii, nad rzeką Madre de Dios  wioski Indian Yine. W końcu znajdziemy się w Amazonii, która była moim domem przez prawie rok czasu. Tam poznamy prawdziwą indiańską kulturę, posłuchamy liczących całe wieki pieśni, zobaczymy tradycyjną sztukę ludową i pożyjemy tak, jak żyli nasi dziadkowie: spokojnie, szczęśliwie i zawsze wesoło. Koledzy z plemienia Yine nauczą nas łowić ryby za pomocą tradycyjnych sieci o nazwie tarraya i haczyków, pokażą nam jak strzelać celnie z łuku, dowiemy się też bardzo dużo o naturalnej medycynie indiańskiej. Indianie Yine posiadają ogromną wiedzę na temat fitoterapii.
9 – 12 dzień: Konkretna przygoda w Puszczy Amazońskiej; wybieramy się do lasu i wtedy się zacznie… Będziemy żyli w sposób kompletnie pierwotny, od nas będzie zależeć, jak się wyśpimy i jak się najemy oraz gdzie trafimy. Za pomocą różnych technik przetrwania, których się nauczysz, będziemy dążyli do swobodnego bytowania w największym, najgłębszym i najpiękniejszym lesie świata. W planie między innymi: rozpalanie ogniska, budowa schronienia, rozpoznawanie i tropienie zwierząt, nawigacja w puszczy, połów ryb, nocleg na plażach rzecznych i głęboko w puszczy. Będziemy mieli całe noce na nasłuchiwanie grających orkiestr dzikich zwierząt pod rozległym gwieździstym niebem. Żyjemy po prostu tak, jak się żyło przez całe tysiące lat!
13 dzień: Dostajemy się do Cusco i jedziemy następnie do wioski Hanchipacha, stamtąd rozpoczynamy wędrówkę na Tęczową Górę Vinicunca. Stamtąd, poza niezliczoną ilością kolorów, jakimi ubarwione są zbocza tej góry, zobaczymy też świętą górę Inków – Ausangate. Widoki te nas rozmiękczą jak masło zostawione w samochodzie w upalny dzień na wakacjach.
14 dzień: Jedziemy do Puno – miasteczka nad powalająco pięknym, najwyżej położonym jeziorem wysokogórskim na Ziemi – Titicaca.
15 dzień: Płyniemy łodzią na wyspy Uros nad jeziorem Titicaca i przedostajemy się na boliwijską część jeziora. Tam podpływamy do umiejscowionej na wyspie świątyni Templo del Sol, zbudowanej przed wiekami przez Indian z niesamowitej pre-inkaskiej cywilizacji Tiahuanaco.
16 dzień: Zwiedzanie Świątyni Słońca – Templo del Sol – medytujemy sobie na plaży, wpatrując się w delikatne fale jeziora Titicaca, odbijające zachodzące słońce i wracamy na noc do Puno.
17 dzień: Powrót do Limy, zostawiamy sobie dzień rezerwy na mañanę w peruwiańskim transporcie. Robimy, co tylko dusza zapragnie.
18 dzień: Wylegujemy się na plaży nad Oceanem Spokojnym, uważając na krwiożercze kraby, a potem wsiadamy w samolot powrotny do Polszy. Tam zdajemy sobie sprawę, że problemy, jakie mieliśmy w Polsce przed wylotem, zostały gdzieś daleko w lasach deszczowych.

A taki oto był program naszej listopadowej wyprawy, która uzyskała nazwę:
“15 minut po płaskim”

Podczas tej wyprawy powtórzyliśmy trasy z nagłośnionej medialnie wyprawy „Spirit of the selva vol.2” z 2015 roku. Odwiedziliśmy tam tak niesamowite, niepowtarzalnie piękne i dziewicze miejsca, że koniecznie musieliśmy to powtórzyć. Jeżeli spodoba Ci się ten plan podróży, daj znać; albo go zrealizujemy po raz kolejny albo jego elementy włączymy do kolejnych wypraw.
1. Przyjazd do Limy, przygotowania i przejazd autobusem wzdłuż Kolei Malinowskiego przez Andy do wioski Huasahuasi. 1 dzień IMG_32122. Pieszy trawers z Huasahuasi do unikalnego rezerwatu Sanctuario Nacional Pampa Hermosa. 5 dni Niezwykle piękna trasa wiodąca przez bardzo rzadko uczęszczane, wąskie, pasterskie ścieżki. Kiedy tam byliśmy po raz pierwszy, przez część trasy podążałem za Indianką szukającą jagnięcia, którego mama-krowa została pożarta przez niedźwiedzie – a resztę zgadywałem. Teraz trasę znam na pamięć. I oczywiście w 2015 zrobiliśmy tę trasę zimą, kiedy była odradzana ze względu na współczynnik extreme, a dziś jakiekolwiek extremum bardzo nas cieszy, prawda? Trasa biegnie przez wioski Indian Quechua: Huasahuasi, Kotosh, Jezioro Huascacocha, Casca, Ninabamba, Nueva Italia, Sanctuario Nacional Pampa Hermosa. IMG_3966W ciągu 5 dni przedostaniemy się z wysokich Andów sięgających niemal czterech tysięcy metrów do jednego z najbardziej niezwykłych miejsc peruwiańskiej Amazonii – Sanctuario Nacional Pampa Hermosa. To ukryte na małym płaskowyżu unikalne miejsce, gdzie przed niemal wszędobylską piłą spalinową uchowały się potężne, pamiętające pierwsze wizyty konkwistadorów, ogromne tropikalne 600-letnie cedry! Wybierzemy się tam najtrudniejszą trasą, codziennie pokonując dwa podejścia pod 4 tys m.n.p.m, mijając wielkie przepaści i przechodząc obok małych wiosek Indian Quechua, którzy odsłonią przed nami swoją przebogatą kulturę. Po drodze będziemy mieli niezwykłe okazje do zobaczenia zapierających dech w piersiach tarasów inkaskich, potężnych wodospadów, ukrytych wysoko, pod samym niebem jezior oraz dzikich zwierząt. Na samym końcu przeprawy, pod cedrami, zaczaimy się na kosmicznie piękne ptaki – skalikurki andyjskie.

3. Po powrocie z puszczy trafimy do miasteczka San Ramon i tam zapoznamy się z tropikalnym rolnictwem. 1 dzień Pokażemy Wam, jak rosną egzotyczne owoce i warzywa, które kupujemy w Polsce i nic o nich nie wiemy. Bohaterowie programu to kawa, kakao, banany, pomarańcza, mango, papaja, awokado, imbir, kurkuma, chirimoya, kokos i wiele innych. Na koniec dnia ruszamy do sauny wypchanej po brzegi parą z eukaliptusowymi olejkami eterycznymi. IMG_54034. Spotkanie z Indianami Ashaninka w górnym biegu rzeki Chinchiwani 2 dni Przemieszczając się krętymi rzekami i ścieżkami lasów deszczowych na wschód od rio Pachitea, dotrzemy do Indian z Plemienia Ashaninka, u których przetrwało jeszcze wiele dawnych i bardzo ciekawych zwyczajów. Wódz wioski, który pamięta wiele dawnych pieśni, wprowadzi nas w mityczny świat legend Indian Ashaninka, mężczyźni nauczą nas łowić ryby za pomocą tradycyjnych sieci i strzelać ze strzelb oraz łuków, a kobiety pokażą tradycyjne metody obróbki manioku, achiote i kakao. 5. Eksploracja Parku „El CIra” i akcja survivalowa 3 dni El Cira, jest to jeden za najbardziej niezwykłych obszarów peruwiańskich lasów deszczowych, gdzie fauna i flora pozostała w stanie całkowicie nietkniętym. Z tego właśnie powodu uznaliśmy, że będzie to najlepsze miejsce do tego abyście właśnie poczuli co to życie głęboko w tropikalnej puszczy. Będziemy tam mieli dziesiątki okazji do tego aby zaobserwować niepowtarzalne i powalające pięknem relikty lasu deszczowego, całe godziny będziemy tam spędzać na nasłuchiwaniu i obserwowaniu mieszkańców Amazonii. A może uda się zrobić super zdjęcie tukanowi i małpom nad naszymi głowami? malowidło DSJPGEksplorację zaczniemy od wizyty w miejscu, gdzie podczas ostatniej wyprawy udokumentowaliśmy niezwykle tajemniczą inkaską sztukę naskalną w górnym biegu rzeki Chinchiwani. Pracują nad nią teraz antropolodzy z Limy. W tym rezerwacie odbędzie się też akcja survivalowa Wybrane elementy akcji:

  • Wykonanie tratwy i spływ rzeką.
  • Łowienie ryb za pomocą tradycyjnych sieci indiańskich oraz survivalowe sposoby połowu.
  • Rozpoznawanie amazońskich roślin jadalnych, użytkowych i leczniczych.
  • Rozpalanie ognia, budowa schronienia.
  • Rozpoznawanie dzikich zwierząt, ich śladów, gniazd i jam i innych kryjówek, nasłuchiwanie ptaków, obserwacja mieszkańców lasu z ukrycia.
  • Nawigacja za pomocą słońca, kompasu i GPS-a.
  • Radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.

 “El Sira” to naprawdę niezwykły rezerwat, który ledwo co musnąłem podczas ostatniej ekspedycji, dreszcz przygody jest tam gwarantowany!

6. Spływ rzeką Chinchiwani i dojazd do Limy 2 dni Spłyniemy rzeką Chinchiwani, która w międzyczasie kilka razy zmieni swoją nazwę. Po drodze będziemy mogli zaobserwować niezliczone, przepiękne ptactwo wodne, zamieszkujące trzcinowiska i brzegi rzeki. Ze skalnych kryjówek będą wylatywały papugi, a sępy będą szybowały wysoko nad naszymi głowami. Będzie kilka odcinków gdzie rzeka bardzo przyspiesza, a z wody wystają ostre skały i my sobie doskonale damy z tym radę. Machu Picchu, Peru7. Zwiedzanie Cusco + wejście na Macchu Picchu 4 dni Legendarna, ostatnia forteca Inków, słusznie określana jako jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi. Nie będę się tu umieszczał rozbudowanych opisów, bo internet zrobił to za mnie. Zapraszam zatem do lektury.

Czasem trzeba chwilę poromansować z cywilizacją turystyczną, aby zobaczyć pewne niezwykłe miejsca!

Do zobaczenia!